Click on this link for COMPETITION RULES



COMPETITIONS 2019

GENTLEMAN'S CHAMPIONSHIP

ROUND 1

QUARTER FINAL

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

23-JUN

28-JUL

18-AUG

8-SEP

ROB RUSHTON

 

ROB RUSHTON

 

 

DAVID SANDERS

 

 

ROB RUSHTON


 

DEREK BUDDE

DEREK BUDDE

 

 

CHRIS HEATH

 

 

 

CHRIS HOLM

 

CHRIS HOLM


 

 

RAY TAYLOR

 

 

 

BERNIE BANKS

 

GEOFF MANN

 

GEOFF MANN

 

 

 

DAVID GORMAN

 

KEN STATON

 

 

KEN STATON

 

KEN STATON

 

MIKE BLUME

 

CLIFF WING

 

 

CLIFF WING

 

 

 

ROGER JOHNS

 

ROGER JOHNS

 

 

TONY SAYERS

 

ROGER JOHNS

 

 

AGHA

 

 

 

 

 

LADIES CHAMPIONSHIP

ROUND 1

QUARTER FINAL

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

23-JUN

28-JUL

18-AUG

8-SEP

BRENDA NEWNHAM

 

 

KATHY DIXON

KATHY DIXON


 

 

KATE JOHNS

 

 

 

 

SUSAN GORMAN

 

 

PAULINE BAMBRIGDE

SUSAN GORMAN

 

SUSAN GORMAN

 

RACHEL BECK

 

 

 

DOREEN DE SILVA

 

 

DOREEN DE SILVA


 

KATE SAYERS

 

 

 

 

MARJ GOODFELLOW

MARIA SANDERS

 

 

MARIA SANDERS

 

ANN STEWARD

 

 

 

 

 

HANDICAP

ROUND 1

ROUND 2

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT / SUN

9-JUN

23-JUN

28-JUL

15-AUG

7 / 8-SEP

ROGER JOHNS 1

ROGER JOHNS 1

BERNIE BANKS 4

ROGER JOHNS 1

RACHEL BECK 5

ROGER JOHNS 1

LESLEY HEANEN 10

KEVIN HEANAN 8

KEVIN HEANAN 8

MIKE BLUME 3

DOREEN DE SILVA

Scr

DOREEN DE SILVA

Scr

MARIA SANDERS 3


MARIA SANDERS 3

CLIFF WING 5

MARJ GOODFELLOW 6

CLIFF WING 5

CLIFF WING 5

ANN STEWARD 2

BRENDA NEWNHAM

6

DEREK BUDDE 2

DEREK BUDDE 2

MARIe MORGAN 8

DAVID SANDERS 5

DAVID SANDERS 5

DAVID SANDERS 5

GLORIA GELSLEY 7

SUSAN GORMAN 3

SUSAN GORMAN 3

BRYAN SANDERS 6

LEN EASTWOOD 8

LEN EASTWOOD 8

GEOFF MANN 4

GEOFF MANN 4

GEOFF MANN 4

DAVID GORMAN 4

VETERANS

ROUND 1

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT / SUN

23-JUN

28-JUL

18-AUG

7 / 8-SEP

DEREK BUDDE 2

GEOFF MANN 4

 

 

GEOFF MANN 4

 

 

AGHA 5

KATE SAYERS 1

 KATE SAYERS 1

 

KATE SAYERS 1

 

 

SUE BUDDE 6

DAVID GORMAN 4


 

 

DAVID GORMAN 4

 

DAVID SANDERS 5

 

MARJ GOODFELLOW 

6

DAVID SANDERS 5

 

DAVID SANDERS 5

 

 

BRENDA NEWNHAM 6

BRENDA

 NEWNHAM 6

 

 

JAN HEATH 3

CLIFF WING 5

 

CLIFF WING 5

 

 

MARIA SANDERS 3

CLIFF WING 5

 

 

CLIFF WING 5

PENNY JONES 8

PENNY JONES 8


 

 

JUNE SEWELL 7

ANN STEWARD 2

 

ANN STEWARD 2


 

 

 

 

 

2 x 9 SINGLES SETS

ROUND 1

ROUND 2

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT / SUN

9-JUN

23-JUN

28-JUL

15-AUG

7 / 8-SEP

SUSAN GORMAN

BRENDA NEWNHAM

BRENDA NEWNHAM

PAULINE BAMBRIDGE

ROB RUSHTON

PAULINE BAMBRIDGE

PAULINE BAMBRIDGE

DAVID SANDERS

DAVID SANDERS


DEREK BUDDE

AGHA

AGHA

BRYAN SANDERS

TONY SAYERS

TONY SAYERS

GEOFF MANN

MIKE BLUME

MIKE BLUME

MARJ GOODFELLOW

MARJ GOODFELLOW

BERNIE BANKS

CHRIS HOLM

CHRIS HOLM

MARIA SANDERS

ANN STEWARD

ANN STEWARD

ANN STEWARD

DAVID GORMAN

LIMITED ENTRY

ROUND 1

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT / SUN

23-JUN

28-JUL

18-AUG

7/8-SEP

LESLEY HEANEN

 

 

GLORIA GELSLEY

GLORIA GELSLEY

 

 

 KATE JOHNS

 

 

BRENDA NEWNHAM

 KATE JOHNS

 

 

DAVID GORMAN

SUSAN GORMAN

 

 

SUSAN GORMAN

 

SUSAN GORMAN

 

LEN EASTWOOD

LEN EASTWOOD

 

KEVIN HEANEN

 

 

 

 

PENNY JONES

PENNY JONES

 

JUNE SEWELL

June v Rachel

NOT PLAYED

 

 

RACHEL BECK

 

 

DAVID SANDERS

CLIFF WING


 

 

CLIFF WING

 

 

 

MARIE MORGAN 

 

 

GENTLEMEN'S PAIRS

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SAT

SUNDAY

SAT / SUN

6-JUL

11-AUG

7/8-SEP

RAY TAYLOR & ROB RUSHTON

 

RAY TAYLOR & ROB RUSHTON

 

CLIFF WING & SIMON WIGDOR

 

 

BRYAN SANDERS & DAVID GORMAN

 

BRYAN SANDERS & DAVID GORMAN

 

LEN EASTWOOD & DAVID DIXON

 

 

PETER MEYRICK & KEN STATON

 

PETER MEYRICK & KEN   STATON

 

GEOFF MANN & TONY SAYERS

 

 

CHRIS HEATH & DEREK BUDDE

CHRIS HEATH & DEREK   BUDDE

 

DAVID SANDERS & ROGER JOHNS

 

 

LADIES PAIRS

ROUND 1

QUARTER FINAL

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUN

SAT / SUN

23-JUN

6-JUL

11-AUG

7 / 8-SEP

JANECUMMINGS & PAULINE BAMBRIDGE

 

 

 

JANECUMMINGS & PAULINE BAMBRIDGE

 

JAN COULTHARD & CAROL RUSHTON

 

 

 

 

RACHEL BECK & SUSAN GORMAN

 

 

 

ANN STEWARD & DOREEN DE SILVA

 

ANN STEWARD & DOREEN DE SILVA

 

 

 

JUNE SEWELL & KATE SAYERS

 

 

 

PAT GREY & KATHY DIXON

 

 

 

 

PENNY JONES & GLORIA GELSLEY

 

 

MARIA SANDERS & KATE JOHNS

 

MARIA SANDERS & KATE JOHNS

MARIA SANDERS & KATE JOHNS

 

BRENDA NEWNHAM & MARJ GOODFELLOW

 

 

MIXED PAIRS

ROUND 1

ROUND 2

QUARTER F

SEMI-FINAL

FINAL

WINNER

TO BE PLAYED

 BY OR ON

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT

SAT / SUN

26-MAY

23-JUNE

14-JUL

17-AUG

7 / 8-SEP

JANE CUMMINGS & SIMON WIGDOR

JANE CUMMINGS & SIMON WIGDOR

PAULINE BAMBRIDGE & MIKE BLUME

JANE CUMMINGS & SIMON WIGDOR

GLORIA GELSERY & LEN EASTWOOD

SUE BUDDE & DEREK BUDDE

SUE BUDDE & DEREK BUDDE

DAVID GORMAN & SUSAN GORMAN

DAVID DIXON & KATHY DIXON

DAVID DIXON & KATHY DIXON

DAVID DIXON & KATHY DIXON

PAT GREY & WALLY PHILIPS

DAVID DIXON & KATHY DIXON

LESLEY HEANEN & KEVIN HEANEN

MARIE MORGAN & ??

LESLEY HEANEN & KEVIN HEANEN

MARIA SANDERS & DAVID SANDERS

KATE JOHNS & ROGER JOHNS

KATE JOHNS & ROGER JOHNS

KATE JOHNS & ROGER JOHNS

DOREEN DE SILVE & PETER MEYRICK

CAROL RUSHTON & ROB RUSHTON

CAROL RUSHTON & ROB RUSHTON

CAROL RUSHTON & ROB RUSHTON

JUNE SEWELL & JOHN GAUGHAN

MARJ GOODFELLOW & BRYAN SANDERS

JENNY HARRISON & CLIFF WING

BRENDA NEWNHAM & GEOFF MANN

BRENDA NEWNHAM & GEOFF MANN

BRENDA NEWNHAM & GEOFF MANN

KATE SAYERS & TONY SAYERS

KATE SAYERS & TONY SAYERS


KATE SAYERS & TONY SAYERS

JAN HEATH & CHRIS HEATH

TON UP

ROUND 1

ROUND 2

ROUND 3

QUARTER F

SEMI FINAL

FINAL

WINNER

TO BE

PLAYED BY

OR ON

SUNDAY


SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SUNDAY

SAT / SUN

26-MAY

23-JUNE

21 JULY

4-AUG

18-AUG


7/8-SEP

PAULINE BAMBRIDGE

PAULINE BAMBRIDGE

PENNY JONES

PAULINE BAMBRIDGE

DAVID GORMAN

DAVID GORMAN

LESLEY HEANEN

ANN STEWARD

ANN STEWARD

PAT GREY

MARJ GOODFELLOW

ANN STEWARD

ANN STEWARD


CHRIS HEATH

GLORIA GELSLEY

CHRIS HEATH

RACHEL BECK

RACHEL BECK


CLIFF WING

DEREK BUDDE

DEREK BUDDE

PETER MEYRICK

DEREK BUDDE

JAN HEATH

JAN HEATH

MARIE MORGAN

RAY TAYLOR

RAY TAYLOR

ROB RUSHTON

ROB RUSHTON

ROB RUSHTON

DAVID SANDERS

CAROL RUSHTON

CHRIS HOLM

CHRIS HOLM

LEN EASTWOOD

MARIA SANDERS

MARIA SANDERS


MARIA SANDERS

JUNE SEWELL

JANE CUMMINGS

JANE CUMMINGS

SUSAN GORMAN

SUSAN GORMAN


KATE SAYERS

KATE SAYERS

BRENDA NEWNAM

KATE SAYERS

ROGER JOHNS

BERNIE BANKS

BERNIE BANKS

MIKE BLUME

MIKE BLUME

SUE BUDDE

MIKE BLUME

KEVIN HEANEN

GEOFF MANN

GEOFF MANN

GEOFF MANN

KATHY DIXON

TONY SAYERS

BRYAN SANDERS

BRYAN SANDERS

FINALS WEEKEND 2018

SATURDAY 25th & SUNDAY 26th AUGUST

RESULTS

GENTLEMEN'S SINGLES CHAMPIONSHIP

WINNER - ROGER JOHNS

RUNNER UP - DEREK BUDDE
LADIES SINGLES CHAMPIONSHIP

WINNER - DOREEN DE SILVA

RUNNER UP - KATE JOHNS

GENTLEMEN'S OPEN PAIRS

WINNERS - RAY TAYLOR & ROB RUSHTON

RUNNERS UP -  CHRIS HEATH & DAVID SANDERS
LADIES OPEN PAIRS

WINNERS - DOREEN DE SILVA & MARIA SANDERS

RUNNERS UP - CLARE POPLEY & JAN COULTHARD

LIMITED ENTRY MIXED

WINNER - MARIA SANDERS

RUNNER UP - BERNIE BANKS

MIXED HANDICAP

WINNER - ROGER JOHNS

RUNNER UP - BOB GARMSTON

MIXED OPEN PAIRS

WINNERS - PETER MEYRICK & DOREEN DE SILVA

RUNNERS UP - KATE JOHNS & ROGER JOHNS

VETERANS

WINNER - ANN STEWARD

RUNNER UP - DAVID SANDERS

SINGLE SETS

WINNER - JAN HEATH

RUNNER UP - MIKE BLUME
YARDSTICK / ROVING JACK

WINNER - DEREK BUDDE

RUNNER UP - ANN STEWARD

MIXED TRIPLE DRAWN SETS

WINNERS - CHRIS HEATH, JOHN MIER & DEREK BUDDE

RUNNERS UP - BRYAN SANDERS, PETER MEYRICK & SUSAN GORMAN
FINALS WEEKEND 2017

SATURDAY 26th & SUNDAY 27th AUGUST

RESULTS

GENTLEMEN'S SINGLES CHAMPIONSHIP

WINNER - KEN STATON

RUNNER UP - ROB RUSHTON


LADIES SINGLES CHAMPIONSHIP

WINNER - DOREEN DE SILVA

RUNNER UP - JAN HEATH


GENTLEMEN'S OPEN PAIRS

WINNERS - TONY SAYERS & ROGER JOHNS

RUNNERS UP -  PAUL THURSTON & MIKE BLUME


LADIES OPEN PAIRS

WINNERS - PAULINE BAMBRIDGE & DENISE STATON

RUNNERS UP - KATHY DIXON & FREDA PHILLIPS


LIMITED ENTRY MIXED

WINNER - DOREEN DE SILVA

RUNNER UP - BRYAN SANDERS


MIXED HANDICAP

WINNER - CAROL RUSHTON

RUNNER UP - ANN STEWARD


MIXED OPEN PAIRS

WINNERS - CAROL & ROB RUSHTON

RUNNERS UP - JANE CUMMINGS & TONY SAYERS


VETERANS

WINNER - ROGER JOHNS

RUNNER UP - ASHLEY GLENDAY


GENTLEMEN'S 2 WOOD ROVING JACK

WINNER - JOHN GAUGHAN

RUNNER UP - DAVID GORMAN


LADIES YARDSTICK

WINNER - DOREEN DE SILVA

RUNNER UP - ANN STEWARD


MIXED TRIPLE DRAWN SETS

WINNERS - ROB RUSHTON, DAVID DIXON & PAULINE BAMBRIDGE

RUNNERS UP - BRYAN SANDERS, DOREEN DE SILVA & DEREK BUDDE